680. výročie prvej písomnej zmienky

Pozvánka_do_Kučína_4_jpg

DSCF5292iV sobotu 29. augusta 2015 sa uskutočnili Slávnosti obce Kučín pri príležitosti 680. výročia prvej písomnej zmienky o obci.   Program začal v miestnom kostolíku sv. omšou, ktorú celebroval Mgr. Jozef Kuľha.  Prítomný bol aj gréckokatolícky kňaz Mgr. Miloš Baran. Kazateľom bol historik prof. PhDr. ThDr. Peter Zubko, PhD., ktorý  porozprával zaujímavosti z  histórie obce.  Povedal napr. i to, že v Kučíne bol už začiatkom 14. stor. drevený kostol. Keďže drevo dlho nevydrží, koncom 14.stor. bol postavený kamenný kostol, ktorý tu stojí dodnes. Kučín patril medzi veľké obce, stálo tu okolo 20 usadlostí s viacerými rodinami, čo v tom čase bolo veľa. Počas sv. omše boli posvätené insígnie obce Kučín. Popoludní nasledoval kultúrny program na postavenej tribúne pri obecnom úrade, ktorý otvorila starostka obce Kučín Marcela Baškovská.  Programom sprevádzala “konferencierka” riaditeľka HZOS Mgr. Anna Gdovinová. Vystúpili deti z MŠ a dievčenská spevácka skupina z Kučína, FS Kňahinka z Čičavy, Vranovskí heligonkári, ŽSS Komanička zo Zámutova, Štefan Barančík ČIKO z Kamenice n.C., spevácka skupina Hencovčan, ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a FS Orgonina z Vranova n.T., kde pôsobia  aj  Kučínčania Pavol Štovka a Samuel Roskoš.   Starostom okolitých obcí, prítomným hosťom, obyvateľom obce i rodákom bola predstavená i kniha U Kučíne na Zemplíne. Počas programu sa podával  guláš, čapované pivo a kofola. Deti sa mohli povoziť na koníku. Program sa vydaril aj napriek  veľkej horúčave, ktorá potrápila účinkujúcich i divákov. Vrelé poďakovanie patrí sponzorom a  všetkým, ktorí sa akokoľvek pričinili k úspechu tejto krásnej udalosti.

Fotografie sú v galérii.

Článok Osvety Vranov tu klik: